ITALO DISCO by MRXo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ITALO DISCO by MRXo

Sve u vezi Italo disco muzike
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Srpski tenis

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Melissa.
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Melissa.


Broj poruka : 172
Datum upisa : 2008-02-29

Igraj
S: S

Srpski tenis Empty
PostSubject: Srpski tenis   Srpski tenis Icon_minitimeMon Mar 24, 2008 9:36 pm

U jednom danu Indijan Vels osvojilo je dvoje sprskih tenisera! Pardon, Serbijan Vels... Posle Ane Ivanović, nove šampionke u ženskoj konkurenciji, titulu na prvom Mastersu sezone osvojio je i Novak Đoković. U nedelju kasno uveče po našem vremenu, treći teniser sveta pobedio je Mardija Fiša u velikom finalu sa 2:1 (6:2, 5:7, 6:3), za devetu titulu u karijeri. Karijeri koje se mnogi uveliko plaše! Možda je i dalje treći na svetu, ali Đoković je svakako najdominantniji teniser na planeti ove sezone.
Back to top Go down
kazanova

kazanova


Male Broj poruka : 2
Lokacija : novi sad
Datum upisa : 2008-03-29

Igraj
S: S

Srpski tenis Empty
PostSubject: Re: Srpski tenis   Srpski tenis Icon_minitimeMon Mar 31, 2008 4:21 pm

i jebi ga,odmah posle toga izgubi od nekog čobana iz J.Afrike
Back to top Go down
Medena

Medena


Broj poruka : 13
Godina : 38
Datum upisa : 2008-04-04

Srpski tenis Empty
PostSubject: Re: Srpski tenis   Srpski tenis Icon_minitimeFri Feb 13, 2009 6:09 pm

INTERVIEW-Tennis-Mind your own business, Jankovic tells Federer

By Julien Pretot

PARIS, Feb 10 (Reuters) - Roger Federer should concentrate on his own career rather than criticising others, Serb Jelena Jankovic said on Tuesday after being irked by the Swiss master's unflattering verdict on her number one world ranking last year.

Last month, former world number one Federer hit out at the way the WTA rankings were calculated, saying a player who has never won a grand slam should not be granted the number one spot.

Jankovic reached the top spot in the WTA rankings in August having never won a major tournament. She lost her first grand slam final to American Serena Williams at last year's U.S. Open.

The Serb has since dropped down to third in the world following a shock fourth-round defeat to France's Marion Bartoli at the Australian Open.

"To be honest, I do not like to talk about players, I really prefer to focus on myself," Jankovic told Reuters in an interview at the Paris Open.

She said she could not understand why Federer felt the need to hit out at women's tennis while his great rival Rafa Nadal, who took over from the Swiss as world number one, was so "humble".

"Why should he even care? I don't like putting my nose in other's business.

"I mean, one thing I like about Nadal is that he is such a great champion, he is so humble, always has kind words for everybody, he is a role model for everybody," said Jankovic.

"Federer is a great champion, I don't want to get in a fight with him but why does he care, I really don't understand. Why does he need to do that?"

Federer also led the charge against Jankovic's compatriot Novak Djokovic when he quit because of the heat in his Australian Open quarter-final match against Andy Roddick.

"I'm almost in favour of saying, you know what, if you're not fit enough, just get out of here," the Swiss said.

Jankovic said Federer should not criticise fellow players. "I don't think it's nice to attack other players.

"If he retired, he probably had his reasons, he knows better. You cannot attack someone when you don't have proof, when you don't have a piece of evidence.

"There is no reason to offend him that way."

Jankovic will open her Paris Open campaign with a first-round match against Italian Francesca Schiavone.

INTERVJU-Tenis-Mind svoj posao, kaže Janković Federer

By Julien Pretot

PARIS, Feb 10 (Reuters) - Roger Federer trebali koncentrirati na vlastitu karijeru nego criticising drugima, Srbin Jelena Janković je rekao u utorak, nakon što je od strane švicarskog irked gospodara neprijatan presudu o njezinu broj jedan svijet ranking prošle godine.

Posljednji mjesec, bivši svjetski broj jedan hit Federer se na način na WTA ljestvici su izračunati ovako: "igrač koji nikada nije osvojio Grand Slam ne bi trebalo biti dodijeljen broj jedan spot.

Jankovich dosegla vrhu mrlja na WTA ljestvici u kolovozu, što nikada nije osvojio glavni turnir. Ona je izgubila svoj prvi Grand Slam konačnom američkom Serena Williams na prošlogodišnji US Open.

Srpska je odustalo od dolje prema trećim u svijetu nakon šok četvrti-okrugao predmet poraz u Francuskoj je Marion Bartoli na Australian Open.

"Da budem iskren, ja ne volim govoriti o igračima, zaista radije da se usredotočite na sebe", rekao Jankovich Reuters u intervjuu u Parizu, Open.

Ona je rekla da nije mogla razumjeti zašto Federer osjetio potrebu da udarim na ženski tenis, a njegov veliki rival Rafa Nadal, koji je preuzeo iz Švicarske kao svjetski broj jedan, pa je "skromni".

"Zašto bi on čak i care? Ne volim stavljajući moj nos u druge tvrtke.

"Mislim, jedna stvar mi o Nadal je da je on takav veliki šampion, on je tako ponizni, uvijek je za sve vrste riječi, on je uzor za sve", rekao je Janković.

"Federer je veliki prvak, ja ne želim da se u borbu s njim, ali zašto je briga, ja stvarno ne razumiju." Zašto je potrebno da to učiniti? "

Federer je vodio optužiti Jankovich's zemljak Novak Djokovic, kada je razriješen zbog vrućine u njegovom Australian Open četvrtine konačna utakmicu protiv Andy Roddick.

"Ja sam skoro u korist govoreći, znaš šta, ako se ne stane dovoljno, samo se odavde", rekao je švicarski.

, Rekao je Jankovich Federer ne bi trebalo kritizirati kolege igrača. "Ne mislim da je lijepo da napada drugih igrača.

"Ako je u mirovini, on je vjerojatno imao svoga razloga, on zna bolje. Ne možete napasti nekoga kad nemate dokaza, kada nemate komad dokaza.

"Nema razloga da ga napadati tom putu."

Janković će se otvoriti joj Paris Open kampanju sa najprije-okrugao utakmicu protiv talijanskih Francesca Schiavone.
Back to top Go down
Sponsored content





Srpski tenis Empty
PostSubject: Re: Srpski tenis   Srpski tenis Icon_minitime

Back to top Go down
 
Srpski tenis
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Srpski poslovni recnik
» Srpski dinar 1941

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
ITALO DISCO by MRXo  :: KATEGORIJE FORUMA :: Sport-
Jump to: